edukacja

Ministerstwo Nauki sfinansuje badania młodych naukowców

Już po raz drugi Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego rozpocznie program finansowania projektów stworzonych przez ambitnych studentów. W tegorocznej edycji „Generacji Przyszłości” łączna suma wydanych grantów osiągnie 4 mln złotych.

MNiSW chce pomóc innowatorom, wynalazcom, konstruktorom i programistom, którzy posiadają umiejętności i chęci, ale nie mają wystarczających funduszy na realizację swoich ambicji. Osoby, które specjalizują się w zakresie nauk ścisłych, przyrodniczych i technicznych mogą ubiegać się o granty w wysokości 100 tys. zł w projektach indywidualnych, a nawet 400 tys. zł, jeżeli jest to projekt zbiorowy. Studenci nauk medycznych, rolniczych, społecznych i kierunków związanych z wychowaniem fizycznym również mogą otrzymać finansowanie. Podstawowy wymóg jednak jest taki, aby wiek studenta nie przekroczył 25.roku życia.

Założeniem konkursu organizowanego przez Ministerstwo nauki jest odnalezienie i wsparcie wybitnie uzdolnionych młodych ludzi. Środki mają zostać przeznaczone na zakup aparatury naukowo-badawczej, a zwłaszcza mają ułatwić obecność na międzynarodowych konkursach i zawodach. Pula, jaką organizatorzy zamierzają rozdać w tegorocznej edycji to 4 mln złotych. We wcześniejszej edycji, do młodych innowatorów trafiło łącznie 6,5 mln zł.

Spośród laureatów pierwszej edycji najbardziej zauważony został projekt w postaci pojazdu Kropelka stworzonego przez studentów Politechniki Warszawskiej. Ekonomiczny środek transportu wygrał urządzony przez Shell wyścig Eco-Marathon 2013.

O sfinansowanie projektów mogą starać się instytuty uczelni, na których uczą się wybitni studenci. Resort nie ukrywa, że chętniej wybiera, które osiągnęły już konkretne sukcesy. Wnioski można składać do 24 marca 2014 r.

Nie jest to jedyna forma pomocy dla młodych konstruktorów i wynalazców. W ramach Diamentowych Grantów finansowanych przez MNiSW można dostać 200 tys. zł. Laureaci, którym zostały one przydzielone realizują badania o wartości niemal 34 mln zł. Z kolei na skalę europejską największy pod względem finansowania jest przewidziany na siedem lat program 7PR z budżetem o wartości prawie 54 mld euro.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *