cloud computing

Dane w chmurze warto maksymalnie zabezpieczyć

W przedsiębiorstwach, gdzie istnieją działy IT coraz częściej wdrażane jest zarządzanie i przetwarzanie danych w chmurze. Także osoby fizyczne na co dzień korzystają z usług cloud computing, chociaż często nie są tego świadomi. Czy jednak dane znajdujące się w chmurze są wystarczająco chronione?

Podejmując decyzję o korzystaniu z cloud computing firmy mają na celu usprawnienie procesów wymiany i zarządzania danymi w taki sposób, aby działy IT mogły jak najszybciej reagować i usuwać wszelkie zagrożenia związane z przeciążeniem serwerów i tym samym maksymalnie skrócić czas oczekiwania na rozwiązanie problemów. Takie rozwiązanie pozwala firmie na sprawniejsze działanie, co przekłada się generowanie większych zysków i nie pozostawanie w tyle za konkurencją. Decyzja o przetwarzaniu i zarządzaniu w ramach cloud computing jest świadomie podejmowana przez zarządzającymi firmami, jednak warto wiedzieć, że wiąże się to również z pewnymi zagrożeniami. Przy tym rozwiązaniu dane firmy zamieszczane są bowiem na serwerach, które są udostępnione online. Zatem jednym z istotnych czynników, który powinien mieć wpływ na podjęcie tej decyzji jest zaufanie.

Piotr Kupczyk z Kaspersky Lab Polska tłumaczy, aby przed wyborem usług cloud computing dokładnie przyjrzeć się wszystkim dostawcom i wybrać tego, który może pochwalić się renomą na rynku i może zaoferować czas na analizę tego, jakie informacje powinny trafić do chmury, a jakie lepiej będzie przechowywać lokalnie. Dodaje też, że nie wszystkie dane powinny być transferowane do chmury, zwłaszcza jeśli nie jest potwierdzone korzyściami dla płynności działalności gospodarczej.

Odnośnie bezpieczeństwa danych znajdujących się w chmurze opinie są podzielone. Zwolennicy tego rozwiązania są zdania, że największe firmy oferujące tą usługę, takie jak Microsoft, Google, Amazon Web czy VMWare posiadają u siebie najlepszych specjalistów IT, a także przeznaczają ogromne kwoty na zagwarantowanie bezpieczeństwa danych umieszczonych w chmurze.

Krzysztof Urban, dyrektor zarządzający w firmie mytaxi, która na co dzień korzysta z rozwiązań cloud computing, zwraca jednak uwagę na to, że tak naprawdę nad siecią nikt nie ma pełnej kontroli, a dane przechowywane w chmurze nigdy nie będą lepiej chronione od tych przechowywanych na naszym prywatnym, fizycznym dysku. Należy pamiętać, że dane przekazywane do chmury znajdują się w rzeczywistych centrach danych, a to oznacza, że funkcjonują też w różnych systemach prawnych i objęte są lokalną jurysdykcją. Warto zatem zapoznać się z przepisami prawnymi panującymi w państwie, gdzie przechowywane są nasze dane. Fizyczność danych stanowi także zagrożenie ze strony osób niepowołanych, dlatego dokonując wyboru firmy, która będzie zarządzała naszymi danymi warto uwzględnić nie tylko zabezpieczenia sieciowe, ale też fizyczne. Dane mogą zostać utracone także w wyniku awarii urządzeń, dlatego warto sprawdzić, czy są one przechowywane na kopiach bezpieczeństwa.

Natomiast konsument korzystający z usługi cloud computing z pewnością powinien zadbać o silne hasło umożliwiające mu wejście do chmury, a także, aby nie było ono identyczne jak to wykorzystywane do innych usług online. Bezpieczeństwo naszych danych zależy również od właściwego szyfrowania. Warto upewnić się, że usługodawca gwarantuje szyfrowanie procesu logowania (SSL), a także najważniejsze certyfikaty bezpieczeństwa (VPN).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *