finanse

Czy warto inwestować w polskich specjalnych strefach ekonomicznych?

Jedną z najważniejszych zmian zawartą w projekcie przedłużenia działania specjalnych stref ekonomicznych w Polsce do 2026 roku z punktu rozpatrywania rozwoju krajowej przedsiębiorczości było zachęcenie jednostek gospodarczych, również tych małych i średnich do aktywności na terenie SSE.

Przekonać do skorzystania z propozycji polskich specjalistycznych stref ekonomicznych mają nowe unijne dotacje w obrębie pomocy publicznej, o które będzie się można starać w połowie 2014 roku. Nowa wizja kapitałowa Wspólnoty Europejskiej na okres 2014-2020 zmieniła dotychczasowe normy prawne przydzielania pomocy publicznej w krajach działających w Unii. Nowe dotacje obejmują także specjalne obszary ekonomiczne, dzięki czemu staną się one konkurencyjnymi terenami do inwestycji dla polskich przedsiębiorców.

Nowa regulacja europejska, która zacznie wiązać z dniem 1 lipca 2014 roku rozkłada możliwości pomocy publicznej. W praktyce dotacja otrzymywana przez przedsiębiorców z tytułu ulokowanych środków może do dziś sięgnąć maksymalnie 50%. Po 1 lipca granica ta zostanie przesunięta do 35%, dzięki czemu większa grupa działaczy gospodarczych będzie mogła otrzymywać pomoc. Ponadto o wsparcie będą mogły konkurować także niewielkie i małe przedsiębiorstwa.

Przedstawiciele specjalnych stref ekonomicznych w Polsce liczą na zwiększenie się liczby organizacji chętnych do inwestycji. SSE to gwarancja dobrej infrastruktury przemysłowej, innowacyjne uzbrojenie oraz wyposażenie terenów inwestycyjnych. Dodatkowo przedsiębiorcy mogą prowadzić swoją działalność na preferencyjnych warunkach korzystając z wielu ulg podatkowych. Ekonomiczne strefy oferują w tym roku kolejne usługi takie jak: parki techniczne i pomoc kadry w przedsiębiorstwach.

W zeszłym roku rozporządzeniem rządu funkcjonowanie specjalnych stref ekonomicznych w Polsce zostało przedłużone o 6 lat, co z pewnością wpłynie pozytywnie na ilość inwestycji wdrażanych na tych obszarach gospodarczych. Specjaliści przewidują, że nakłady kapitałowe zwiększą się o około 40 mld złotych, a odsetek inwestorów o 16%. Cieszy ponadto fakt, że działalnością w SSE są coraz częściej zainteresowani drobni i mali przedsiębiorcy, którzy mają świadomość opcji odliczenia pewnej grupy wydatków inwestycji od podatku.

Na dzień dzisiejszy w czternastu specjalnych strefach ekonomicznych funkcjonujących w kraju działa około 1600 firm oferujących zatrudnienie dla ponad 250 tysięcy pracobiorców. Prezesi polskich SSE wskazują, że bardzo cieszy ich fakt wyrównania ilości projektów polskich firm i tych zagranicznych. Sytuacja ta udowadnia, że krajowa gospodarka prężnie się rozwija na tle europejskich rynków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *